سفارش تبلیغ
صبا ویژن
محفل فیزیک

ساختمش تا همه با فیزیک آشتی کنند


تسلیت بازگشایی مدارس

به نام خدا

سلام بر فیزیکدانان غمگین از شروع مدرسه

اولین باره که تو وبلاگم یک پست غیر فیزیکی میذارم ولی چون خیلی اهمیت داره لازم بود.

کی میتونه با مداد به این کلفتی بنویسه؟!مراقب معلمتان باشید

حتما بوی بدیه!!!

خیلی ها خوشحالن،خیلی ها ذوق و شوق خاصی برای رفتن به مدرسه دارن.مخصوصا سال های پایین تر که دلشون میخواد هرچه زود تر به مدرسه برند تا از کیف و کتاب و کفش نو استفاده کنن. اما در این بین کسانی هم هستند که واقعا ناراحتند.ناراحت از این که دوباره باید آفتاب نزده از رختخواب بیان بیرون، صبحانه خورده و نخورده با سرعت از خونه برن بیرون تا مدرسشون دیرنشه،  ناراحتند از این که دوباره باید برن مدرسه و این درس های خسته کننده رو بخونن،سوالات رو بنویسند و جواب ها رو اونقدر تکرار کنند و تکرار کنند و تکرار کنند تا حفظ شند و تازه شانس بیارن سر امتحان یادشون نره.

خیلی ها ناراحتند از این که باید دوباره شش روز هفته به مدرسه برند و سر کلاس ها پشت این نیمکت های خسته کنند بشینند و به حرف معلمی گوش کنند که نه خودشو قبول دارند نه درسشو.ناراحتند از اینکه مقدار زیادی از وقت عزیزشون،از سرمایه ی عمرشون که همون دوره ی جوانیه باید بذارند پای درسی که کوچکترین علاقه ای بهش ندارند.خودتون بهتر میدونید چی میخوام بگم.میخوام تسلیت بگم. تسلیت بگم به همه ی اونایی که با من همدرد و هم احساسند.تسلیت بگم به همه ی کسانی که این تابستون براشون مثل نسیمی خنک زود گذشت. بازگشایی مدارس رو تسلیت میگم به همه ی بچه های ابتدایی،راهنمایی و دبیرستان و بیچاره اون کنکوری هایی که امسال سال پر مخاطره ای رو در پیش دارند.

منی که دارم این حرف ها رو میزنم خودم شاگرد اول کلاسم(بی شوخی).فکر نکنید مثل بچه های تنبلی هستم که همیشه ته کلاس میشینند و به معلم تیکه میندازند و چون از درس خوندن فراریم دارم این حرف ها رو میزنم.

در بین همه ی  اون کسانی که امسال میرند اول ابتدایی تا من که میرم دوم دبیرستان و همه ی دانش آموزان عزیز در کشور حتما خیلی ها هستن که این دم دمای آخر احساس من رو دارند.پس تسلیت میگم.

بازگشایی مدارس رو رسما به همه ی دانش آموزان ایران تسلیت میگم.من رو در غم خودتون شریک بدونید.

حسنی کلا به مکتب نمی رفتمقاومت ایثار گران در برابر مدرسه

باید به این پسر مدال داد.

یادتونه چطور از مدرسه اومدید بیرون و خوشحال بودید که این آخرین امتحان هم تموم شد و دیگه راحت شدید؟یادتونه چطور خوشحال بودید که امروز اولین روز تابستونه و تا اول مهر خییییلی وقت دارید تا حسابی خوش بگذرونید؟یادتونه؟؟؟ تیر گذشت،مرداد گذشت،شهریور که شد همه به خودمون گفتیم که هنوز یک ماه دیگه وقت هست.کووووو تا اول مهر.اما حالا چطور؟تا تابستون سال آینده چند روز مونده؟

بیایید همه در این غروب آخرین روز تابستان با این فصل گرم و دوست داشتنی  وداع کنیم.یادشون بخیر چه روز های خوبی بودند.بیاید واپسین لحظات تعطیلات رو با فکر روز های خوشی که در انتظارمونه.عید نوروز و تابستون آینده بگذرونیم.کوووو تا تابستون آینده!!!

این فصل که گذشت؛ اما از اول مهر درس و مدرسه دوباره شروع میشه.تنها چیزی که من رو خوشحال میکنه فضای رقابت درسی در کلاسه.شیرینی موفقیت در امتحانات، تنها شیرینی مدرسَست چون(تعریف از خود نباشه) پارسال هم رتبه ی اول کلاس شدم.

پس بیاید با هم سالی سرشار از نمره های خوب و امتحانات موفق رو شروع کنیم.پیش به سوی درس...

شیطنت بچه ها

بدون شرح


جمعه 91/6/31  توسط آلبرت  | نظر

 

دستگاه بین المللی SI

به نام کی؟!خوب معلومه،خدا

سلام بر فیزیکدانان بیدار این مرز و بوم

جلسه ی گذشته درباره ی مبحث خسته کننده ی اندازه گیری در فیزیک و همینطور وسایل و ابزار های مورد استفاده در اندازه گیری نوشتم.حالا می خواهیم با دستگاه SI   و کمیت های آن  بیشتر آشنا شویم.(البته اگه شما به خوندن ادامه بدید)

دستگاه اندازه گیریSI   (دستگاه بین المللی یکا ها)

(ببخشید که دوباره تکرار می کنم)به دلیل مهم بودن اندازه گیری دانشنمدان به دنبال ابزار های دقیق و یکا های استاندارد برای اندازه گیری بر آمدند که نتیجه تلاش و کوشش و از خود گذشتگی و فداکاری و ایثار آنها ابداع دستگاه اندازه گیری SI  (  (System International   شد.(خیلی از آن ها در این راه به دست دشمنان فیزیک به شهادت رسیدند!)

دستگاه بین المللی یکا ها:به تمامی یکا های اصلی و فرعی که مورد توافق کشورهای مختلف جهان است دستگاه بین المللی یکا ها گفته می شود.این دستگاه را به صورت SI   نشون میدن.(وقتی میگم دستگاه فکر نکنید موتور یا ماشینی در کاره!کل دستگاه SI   فقط یه جدول سادست)

از مهم ترین ویژگی های این دستگاه آن است که یکا های آن در شرایط فیزیک مشخص شده تغییر نمی کنند یعنی میتوان در هر جای دیگری در جهان دوباره آن را ایجاد کرد.(حتی همین جا پشت میز کامپیوتر) از ویژگی های دیگر آن این است که یکا های این دستگاه مضربی از 10 هستند که تبدیلات را ساده می کنند.

جدول مضارب یکا ها

توضیح تصویر:برای بیان مضرب های کوچکتر یا بزرگتر میتوان از پیشوند ها به همراه یکای آنها استفاده کرد.

دستگاه SI   از دو نوع کمیت اصلی و فرعی تشکیل شده است و یکا های آن نیز به دو دسته ی اصلی و فرعی تقسیم می شوند.

کمیت های اصلی:آن دسته از کمیت هایی که یکا های آن به طور مستقل تعریف شده و وابسته به یکا های دیگر نیستند.(یعنی برای خودشون خونه،زندگی دارن و وابسته به دیگران نیستن)

کمیت های فرعی:آن دسته از کمیت هایی که یکای آنها مستقل نیستند و میتوان آن ها را بر حسب یکا ها ی اصلی تعیین کرد مانند سرعت،نیرو،انرژی، توان،مساحت،شتاب،کار،وزن،...(خلاصه هرچی که فکرشو بکنید)

در دستگاه SI   هفت کمیت به عنوان کمیت های اصلی انتخاب شده اند که عبارتند از :

1-جرم:آن را با    mنشان داده و واحد آن کیلو گرم(kg  ) است.

2-طول:آن را با L   نشا داده واحد آن متر(m ) است.

3-زمان:آن را با T نشان داده و واحد آن ثانیه(s) است.

4-دما:آن را با نشان داده و واحد آن کلوین(k) است.

5-شدت جریان الکتریکی:آن را با I نشان داده و واحد آن آمپر (A) است.

6- مقدار ماده:آن را با مول(mol) نشان داده و واحد آن مول(mol) است.

7- شدت نور: آن را با I نشان داده و واحد آن کاندلا(شمع)(d) است.

دستگاه یکاهای SI

توضیح تصویر:جدول یکاهای بین المللی SI

بررسی بعضی کمیت های اصلی دستگاه

کمیت طول(متر(m :کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه را طول گویند و یکای اندازه گیری آن متر است.

سال ها متر استاندارد را فاصله بین دو علامت بر روی میله ای از جنس آلیاژ پلاتین و ایریدیوم که در دمای ثابت صفر درجه سلسیوس بود قرار داده بودند ولی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و علم امروزه(حتی2+2 چهار نمیشه) برای یک متر استاندارد مقیاس زیر را قرار داده اند:

یک متر استاندارد مسافتی است که نور در مدت                ثانیه در خلأ می پیماید.

نکات:1-رادار برای اندازه گیری فاصله بین زمین و اجسام دور مانند کره ماه به کار می رود.2-میکروسکوپ برای اندازه گیری طول اجسام در حد میکرو و نانو به کار می رود.(مثل برج دبی)

رادار برای اندازه گیری فاصله های زیادمیکروسکوپ برای اندازه گیری اجسام بسیار ریز

توضیخ تصویر:رادار برای اندازه گیری فاصله بین زمین و اجسام دور.

 

توضیح تصویر:میکروسکوپ برای اندازه گیری طول اجسام در حد میکرو و نانو به کار می رود.

کمیت جرم(کیلوگرم kg):مقدار ماده تشکیل دهنده یک جسم جرم آن جسم است و یکای اندازه گیری آن کیلوگرم است.

سال ها کیلو گرم استاندارد را استوانه ای تو پر از آلیاژ پلاتین و ایریدیوم می دانستند که اکنون در موزه پاریس نگهداری می شود ولی امروزه برای یک کیلو گرم استاندارد مقیاس زیر را قرار داده اند:

یک کیلو گرم استاندارد برابر جرم 1000 سانتی متر مکعب(یک لیتر) آب خالص در دمای 4 درجه سانتی گراد است.(خوبه آب خیلی گرون نشده)

نکته:جرم را با ترازو و وزن را با نیروسنج اندازه می گیرند.

ترازو برای اندازه گیری جرم 

توضیح تصویر:جرم اجسام را با ترازو اندازه می گیرند.          

توضیح تصویر:نیرو سنج برای اندازه گیری وزن اجسام

زمان(ثانیه s):زمان را در فیزیک نمی توان تعریف کرد ولی می توان از آن به عنوان گذر عمر و یا فاصله ی بین تو اتفاق نام برد.وقتی وقایع پشت سر هم رخ میدهد احساسی در ذهن ما ایجاد می شود که آن را مدت زمان می گوییم.فیزیک زمان را تعریف نمی کند ولی آن را اندازه می گیرد.

سال ها یک ثانیه را برابر یک         شبانه روز می دانستند ولی امروزه یک ثانیه زمانی است برابر با 1010 برابر زمان نوسان پرتو مربوط به انتقال بین دو تراز بسیار ظریف اتم سزیم.(هرکی این جمله رو فهمید خیلی باهوشه)

ساعت

توضیح تصویر:در فیزیک زمان تعریف نمی شود اما آن را اندازه می گیرند.

روز خوش


سه شنبه 91/6/28  توسط آلبرت  | نظر

 

فیزیک علم اندازه گیری

بنام خدا

سلام بر شما فیزیکدانان جوان و صبور و بردبار و کوشا و مهربان و ...

اگه کسی اونقدر بیکاره که میخواد این پست رو که درباره ی اندازه گیری در فیزیکه بخونه بسم الله شروع کنه:

از قدیم به فیزیک می گفتند علم اندازه گیری چون با ارتباط دادن نتایجی که از اندازه گیری ها بدست میاد (یه مشت دانشمند علاف) نظریه ها و قانون های فیزیک را می سازند.

جناب گالیله بنیان گذار این روش نشان داد که قانون های طبیعت از روابط ریاضی ساده ای پیروی می کنند و دانشمندان به پیروی از نظریه گالیله در جستجوی روابط ریاضی هستند(در به در دارن می گردن) تا بتونن به کمک این روابط قانون های طبیعت رو توضیح بدند.

به دلیل مهم بودن اندازه گیری دانشنمدان به دنبال ابزار های دقیق و یکا های استاندارد برای اندازه گیری بر آمدند که نتیجه تلاش آنها ابداع دستگاه اندازه گیری( SI   (System International  است.

کمیت:هرچیز که قابل اندازه گیری باشد.(زمان،طول،جرم،مساحت،سرعت...)

یکا:واحد اندازه گیری کمیت ها.(ثانیه،متر،کیلوگرم ...)

مثال:  زمان،یکی از کمیت های اصلی است که یکای آن ثانیه است.

دستگاه SI   از دو نوع کمیت اصلی و فرعی تشکیل شده است و یکا های آن نیز به دو دسته ی اصلی و فرعی تقسیم می شوند.

دستگاه یکاهای SI

توضیح تصویر:جدول یکاهای SI

برای اندازه گیری هر کمیت فیزیکی از وسیله ی اندازه گیری مخصوص آن کمیت استفاده می کنیم.برای اندازه گیری دقیق یک کمیت باید به دو نکته توجه داشت.اول این که کسی که با آن ابزار کار میکند آشنایی کامل و مهارت لازم را داشته باشد(موقع کار دستش را نبُرَد) و دوم اینکه وسیله و ابزار اندازه گیری، دقت لازم و کافی داشته باشد.

مثلا زمان را با زمان سنج(همون ساعت خودمون) و جرم را با ترازو اندازه می گیرند.

(عکس از وسایل اندازه گیری)،ریز سنج،کولیس،خطکش،ساعت،ترازو،

وسایل اندازه گیری

خط کش

با خط کش طول های معمولی را اندازه می گیریم و وقتی طولی را با خط کش اندازه می گیریم عددی را که روی خط کش می خوانیم باید به طور عمودی به آن نگاه کنیم و بهتر است یک طول را چند بار اندازه بگیریم و میانگین آن اندازه گیری ها را درنظر بگیریم تا حاصل دقیق تر به دست آید.

خط کش یک وسیله ی اندازه گیری

توضیح تصویر:خط کش یکی از کاربردی ترین وسایل اندازه گیری بین دانش آموزان است.البته ممکن است بعضی ها خاطرات بدی از آن داشته باشند!!!

ریز سنج

وسیله ای است که توسط آن می توان ضخامت اجسامی مانند صفحه کاغذ را اندازه گرفت.

ریز سنج

توضیح تصویر:ریز سنج برای اندازه گیری ضخامت اجسام

کولیس

وسیله ای است که توسط آن میتوان قطر داخلی حلقه و یا قطر خارجی سیم و یا عمق اجسامی که گودی آنها کم باشد را اندازه گرفت.(مثلا گودال ماریانا!)

کولیسکولیس از وسایل اندازه گیری در فیزیک

 

دقت اندازه گیری

کمترین مقداری که یک وسیله میتواند اندازه بگیرید دقت اندازه گیری آن وسیله است.برای مثال خط کشی که بر حسب میلی متر مدرج شده است برای اندازه گیری طول های کمتر از یک میلی متر قابل استفاده نیست.(بیخود به خودت زحمت نده)

خطای اندازه گیری

وقتی با خط کشی طول یک میله یا وسیله را اندازه می گیریم اندازه گیری ما دارای خطاست زیرا ممکن است درجه بندی خط کش خیلی دقیق نباشد.همچنین خط کش دارای ضخامت است و بی دقتی شخص اندازه گیر نیز می تواند دخالت داشته باشد،بنابراین هر چقدر هم در اندازه گیری دقت کنیم باز هم نتیجه ی اندازه گیری دارای خطا است و هیچ گاه مقدار خطا صفر نیست ولی میتوان از خطا های کوچک چشم پوشی کرد.(در فیزیک برای خطای کوچک کارت زرد و خطای بزرگ کارت قرمز در نظر گرفته شده است)اندازه گیری کمیت ها در فیزیک دقیق نیست.همه ی اندازه گیری ها حتی با دقت بالا همیشه مقداری خطا دارد.

یکا ها

اگر بخواهید اندازه گیری های خود را با دیگران مقایسه کنید ضرورت دارد اندازه گیری ها را به یک روش انجام دهید و از یک مقیاس یا کمیت برای اندازه گیری استفاده کنید.مقدار های توافق شده را یکا ها می نامند و این ها یکا های استاندارد برای گستره ای از تمام کمیت های فیزیکی هستند.

برای اندازه گیری کمیت طول مقدار توافق شده برای مقایسه(یکا) متر وبرای کمیت زمان ثانیه است.ممکن است با آمپر و اهم یکاهای جریان و مقاومت آشنا باشید.یکا هایی چون تسلا و فاراد وجود دارد که به عنوان یکا های شدت میدان مغناطیسی و ظرفیت کمتر با آنها آشنا هستیم.

 

 


سه شنبه 91/6/21  توسط آلبرت  | نظر

 

با فیزیک بیشتر آشنا شویم

بنام خدا

سلام بر فیزکدانان جوان کشور

نمودار طبقه بندی علوم تجربی

علوم تجربی مجموعه علومی هستند که از راه تجربه و آزمایش بدست می آیند.

علوم فیزیکی علومی هستند که از پدیده های مادّی و روابط بین آنها صحبت می کنند. واژه ی فیزیک در یونانی به معنای طبیعت است در نتیجه علم فیزیک پدیده های طبیعی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و سعی در کشف رمز و راز این پدیده ها دارد.

شفق قطبی

توضیح تصویر:یک پدیده ی زیبای فیزیکی.

هر بخش از فیزیک با مشاهده،آزمایش،اندازه گیری و ... شروع می شود و با بیان قوانین و نظریه ها کامل می شود.هر قانون فیزیک رابطه ی بین چند کمّیت فیزیکی را بیان می کند.پس برای درک و فهم بهتر قانون ها باید شناخت درست و دقیقی از کمّیت های فیزیکی داشته باشیم زیرا اساس و بنیان علم فیزیک را کمّیت های فیزیکی تشکیل می دهند.

کمّیت فیزیکی

کمّیت فیزیکی به چیزی گفته می شود که قابل اندازه گیری باشد.با بعضی از کمیت ها مانند طول،جرم، زمان و ... آشنا هستیم که همگی قابل اندازه گیری هستند.وقتی صحبت از کمیت ها می شود می توانیم بجای آنها مقدار عددی جایگزین کنیم مثلا وقتی از قصابی چهار کیلو گوشت می خریم!!!!!(حالا قیمتش بماند) در واقع به او می گوییم به ما مقداری گوشت بدهد که جرم آن 4 کیلوگرم باشد. یک کمیت از نظر فیزیکی زمانی شناخته شده است که بتوان آن را اندازه گرفت پس اندازه گیری در علم فیزیک اهمیت ویژه ای دارد.

ساعت اتمی

توضیح تصویر:کمیت زمان یکی از مهم ترین کمیت ها در فیزیک.

فیزیک علم اندازه گیری

از ذرات کوچکتر از هسته ی اتم گرفته تا کهکشان های بزرگ،از رویداد هایی که در کمتر از یک میلیاردیم ثانیه رخ می دهند تا سن کیهان،اندازه گیری اساس مطالعه ی فیزیک است.اندازه گیری به ما امکان می دهد تا خواص اجسام مختلف را بررسی و با یکدیگر مقایسه کنیم.برای بحث و مقایسه ی اندازه گیری هایمان به صورت جهانی باید یک دستگاه استاندارد یکاها برای اندازه گیری های خود داشته باشیم که دستگاه اندازه گیری SI    (System International)   نام دارد.     

تعیین فاصله زمین تا ماه با استفاده از لیزر

توضیح تصویر:اندازه گیری فاصله تا ماه با فرستادن باریکه ی لیزر از یک تلسکوپ و بازگشت آن.

روش فیزیک روش گالیله است که بعداً توسط جناب نیوتون تکمیل شد.یعنی موضوع مورد نظر توسط تجربه(انجام آزمایش) و تجزیه و تحلیل ریاضی بررسی میشود.در واقع در فیزیک نتایج مشاهدات و اندازه گیری ها همواره مورد تجزیه و تحلیل ریاضی قرار می گیرد. (یا بهتر بگم اینقدر رو مسئله کار میکنن تا پدرشو در میارن) فیزیکدانانی که آزمایش ها را طراحی کرده و انجام می دهند «فیزیکدان تجربی» نامیده شده و فیزیکدانانی که با تجزیه و تحلیل نتایج آزمایش و مشاهدات نظریه می سازند «فیزیکدان نظری» یا نظریه پرداز نامیده می شوند.(افرادی که دست به سیاه و سفید نمی زنن و فقط میشینن نظر میدن)

ویژگی های یک نظریه ی فیزیکی

برای آنکه یک نظریه ی فیزیکی مورد تأیید قرار گیرد باید دو ویژگی داشته باشد:

1-باید با همه ی یافته های تجربی و نظریه های معتبر قبلی سازگار باشد.

2-پیش بینی هایی که بر اساس آن صورت می گیرد از لحاظ کمّی سازگاری بهتری با تجربه داشته باشد و تعداد بیشتری از پدیده ها را توجیه کند. (خلاصه به همین راحتی نمیشه نظریه  در کرد)


دوشنبه 91/5/30  توسط آلبرت  | نظر

 

مقدمه ای بر علم فیزیک

بنام خدا

سلام به همه ی دوستداران فیزیک

اگر بگوییم که فیزیک پایه ی همه ی علوم تجربی است مبالغه نکرده ایم.زیرا که پیشرفت در این علم باعث رشد و ایجاد شاخه های مختلفی در علوم و مهندسی شده است.در عمل،پایه ی همه ی رشته های مهندسی و تکنولوژی (فن آوری) قوانین فیزیک است.از تاب سواری ساده کودکان گرفته تا پرواز هواپیما و موشک ها و ماهواره ها اصول و قوانین فیزیک به کار گرفته می شود.فیزیک علمی تجربی است،یعنی ایده ها و نظریه های آن از روی تجربیات واقعی و ملموس گرفته شده است.اما هیچ علمی نیز به اندازه ی فیزیک با ریاضیات نزدیکی ندارد یعنی شما برای مطالعه و پیشرفت در فیزیک باید مبانی ریاضیات و برخی شاخه های آن را با دقت فرا بگیرید.آنچه امروزه به عنوان علم فیزیک می شناسیم قدمتی 300 ساله دارد.پایه گذاری روش های به کار رفته در این علم و به طور کلی سایر علوم تجربی بر عهده ی گالیله(1642-1564) دانشمند ایتالیایی است که اندکی پس از او توسط نیوتون ادامه داده شده و گسترش قابل توجهی یافت.در قرون 18 و 19 میلادی نیز شاخه های مختلف فیزیک مثل الکترومغناطیس ، نورشناسی ، ترمودینامیک و مکانیک توسعه یافته و به حد کمال خود نزدیک شدند که امروزه به مجموعه آنها «فیزیک کلاسیک» گفته می شود.شاخه های دیگری نیز در سال های اولیه ی قرن بیستم به فیزیک اضافه شدند مانند فیزیک نسبیت، کوانتوم،فیزیک اتمی و هسته ای که به مجموعه آنها «فیزیک نوین(مدرن)» گفته می شود.

از تاب سواری ساده کودکان گرفته تا پرواز هواپیما و موشک ها و ماهواره ها اصول و قوانین فیزیک به کار می رود

فیزیک پایه ی همه ی علوم تجربی است.


پنج شنبه 91/5/19  توسط آلبرت  | نظر

 

مقدمه ای بر وبلاگ فیزک

بنام خدا

برای اولین بار سلام

یه راست می رم سر اصل مطلب.از الان به بعد بحث این وبلاگ علم فیزیکه. البته این اولین پست منه بنا بر این نمی تونم بگم از الان به بعد چون اصلا قبلی وجود نداره که الان بعدش باشه....بگذریم.

افراد،اغلب وقتی میرن سراغ فیزیک با کوهی از فرمول ها و مطالب سخت روبرو می شن به همین دلیل ترجیح می دن بجای خوندن یه وبلاگ فیزیک، وقت نسبتا عزیزشون رو برای یه مطلب شاد بذارند و اگه بر اثر وزش باد کلاهشون بیفته تو یک وبلاگ فیزیکی مثل این حتی برای برداشتنش اقدامی نمی کنند.حال آنکه فیزیک اونقدر ها هم علم بدی نیست.یعنی بد که نیست هیچی، خیلی هم جذابه.همه ی کار های ما در طول یک روز تحت تاثیر فیزیکه.ما در هر روز بار ها و بار ها از خدمات فیزیک استفاده می کنیم بدون اینکه حتی روحمون با خبر بشه.مثلا حتما خیلی از شما که این نوشته را می خونید عینک دارید.عینک از عدسی درست شده که بنا بر قوانین فیزیک تابش پرتو های نور رو جوری تنظیم می کنه که بتونیم بهتر ببینیم.اگه اونایی که عینک دارند(مثل خودم)نتونن از این قانون استفاده کنند روزی اِن بار سرشون میخوره تو دیوار. حتما تا حالا بار ها میخ هایی را به دیوار زدید.در واقع فشاری که از چکش به سر نوک تیز میخ وارد میشه باعث میشه میخ توی دیوار فرو بره.سر میخ مساحت کمی داره بنا بر این فشار زیادی به دیوار وارد می کنه.حال آنکه ته میخ چون مساحتش نسبت به سر میخ زیاده فشار کمتری وارد می کنه و اگه میخ را سر و ته به دیوار بکوبیم به این راحتی فرو نمیره و دیوار سوراخ نمیشه.حالا فرض کنید که این اثر فیزیک را از دنیا بر دارند، در این صورت حتی یه میخ هم نمی تونیم به دیوار بزنیم.

تو مثال های بالا دیدید که فیزک چه خدمات زیادی را بدون کوچکترین چشم داشت به ما عرضه می کند و ما اصلا متوجه اون نیستیم.من در این وبلاگ و در پست های آینده به بررسی سطحی و ساده ی فیزیک می پردازم و تمام تلاشم را می کنم تا مفاهیم ناب این علم دوست داشتنی رو به شیرینی یک خواب در صبح جمعه که دیگه لازم نیست مثل بقیه روز های هفته صبح زود از خواب بیدار شیم و به مدرسه بریم بیان کنم.در ضمن در آخر هر پست هم یک عکس برگزیده می ذارم تا ضمن یادگیری مطالب با نظریه پردازان فیزیک هم آشنا شید.

تصویر چندی از فیزیکدانان معروف که در نوشته های بعدی توضیحاتی در باره ی نظریه های آنان داده خواهد شد 

فیزیک،علم مطالعه طبیعت.


یکشنبه 91/5/8  توسط آلبرت  | نظر

 
<      1   2      

 چی بگم که نگفتنم بهتره
sa.ali.fakhri@gmail.com

 

 

غزلی ناب تقدیم به مولا علی
نگرانی وزن از وزن خود
شعر بازگشایی مدارس
و کیلوگرم متولد شد
جرم یا وزن؟مسئله این است
عید فیزیکدان ها
کی میدونه یه متر چقدره؟!
فیزیک یا ماهواره؟!
عکس موهن اینشتین
جابز به آسمان رفت

 

 

 

جاده های مه آلود
دلنوشته های قاصدک
نظرمن
خورشید تابنده عشق
سپیده خانم
هواداران بازی عصر پادشاهان ( Kings-Era.ir )
مــــبــــلـــــــغ اسـلـــام
مهندس محی الدین اله دادی
بچه مرشد!
سکوت ابدی
در انتظار آفتاب
افســـــــــــونگــــر
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
###@وطنم جزین@###
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
(✿◠‿◠) کــــــــلبه ← اف1 .•°*
نشریه حضور
MATIN 3DA
پارمیدای عاشق
عاشقانه
بــــــــــــــهــــــــــــار
****شهرستان بجنورد****
..:.:.سانازیا..:.:.
یــــــــــــــــاســــــــــــــــــــمـــــــنــــ
دلدارا
عاطفانه
اتشنشانی بنادر کشور
برترین لحظه ها
نمایندگی دوربین های مداربسته
السلام علیکم یا اهل بیت النبوه
تنهایی......!!!!!!
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
بیصدا ترازسکوت...
►▌ رنگارنگ ▌ ◄
.: شهر عشق :.
مــــ هــر بـا ن
تراوشات یک ذهن زیبا
پیامنمای جامع
ای روشنای خانه امید، ای شهید...
پوست مو زیبایی zibaroo زیبارویان پارسی
ܓღ فـــرقــ بــیــنـــ عـشــقــ و دوسـت داشــتــنــ
ღღتبسمـــــیـ بهـ ناچارღღ
محمدمبین احسانی نیا
عطر یاس
*bad boy*
شبستان
دل شکســــته
►▌ علوم و معارف اسلامی ▌ ◄
welcome to my profile
عطر نرگس
عشق
ترخون
Manna
Deltangi
زیبا ترین وبلاگ
اواز قطره
سایت حقوقی (قانون ایران) www.LawIran.ir
یه دختره تنها
صبا
دنیای هالیوود
جیغ بنفش در ساعت 25
شورای دانش آموزی شهرستان
نت سرای الماس
اس ام اس
profosor
تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
I AM WHAT I AM
باور من......!!!
دختر و پسرای ایرونی
نگین سر سبز
M.A.T
غزلیات محسن نصیری(هامون)
... یاس ...
ღღ♥دنیای بارانی♥ღღ
♥♥♥ MY LOVE ♥♥♥
خدای مهربون
wanted
دلتنگـــــــــــــــ همه شمـــــــــــــــــــا....
نوشته های دختر تنها و ساده و عاشق
دُرُخـــــــــــــــــــــــش
اهلبیت (ع)،کشتی نجات ما...
نوری چایی_بیجار
دوستانه
زنگ تفریح
نمی دونم بخدا موندم
خط خطی های یک دخترروانی...
mohammad
کلبه ی عشق
مشق عشق ناز
باشگاه پرواز
ساده ترین حرف
ღღدخــــتــــــرصــــورتـــــیღღ
esoesmusic
زیست شناسی و پزشکی
علمی/مدارات الکترونیک/تازه های فناوری اطلاعات
جوک ، اس ام اس ، عکس باحال
درگز دیار آشنا
دل شکسته
گفتگو با خدا
مرامنامه عشاق
نشریه ی دوستی
˙·٠•شاید حال دلم خوب شود٠·˙
دلنوشته
اصول و نوازندگی ویولن
برترین موبایل های دنیا
رویایی زندگی کردن...
علم نانو در زندگی
..پـــــر شکســــته
مطالب عاشقانه
Ahorayearyaii
شادی ، تفریح ، پیامک
تینا
ردپای عشق
جامع ترین وبلاگ خبری
بهاره تنها
فقط خدا
سیدطاها مخبر
vagte raftan
خبرهای ورزشی
*دنیای یخی*
گروه رزمی کاران ذوالـــفقار. (درچه)
خواندنی های ایران جهان
مناجات با عشق
*کوچه پس کوچه های رفاقت*
از یک انسان
violinmusic-mortezagh
حرف های عاشقانه...
poshte sahne
ما پسرای تهرون
الی
اینجا همه چی درهمه
متن ترانه ماندگارترین آهنگ های ایرانی
معرکه همون قلقلک
کوروش
مطالب جالب وعلمی بروز
انسان جاری1
..::.. رنــــگــیـــن کــــــمــــان ..::..
☻☺♫ روشنک خانم ☻☺♫
امروز
مطالب پایه ی ششم دبستان
ME&YOU
خانه ی ادبیات من
متفاوت
بیاتوووو...بدت نمیاد...
اخبار روز ایران وجهان
تمام هستی من خدا
black boy
ni na
Justin & Selena Fans
راه آسمان
پری دریایی
پایوند
دکتر علی حاجی ستوده
MY LOVE isSS501 MY LOVEis jomg min
Tan Tan
آبی دلان
عشق4
قلب خــــــــــــاکی نوجوونی
nanazi
خیابان عشق
فیزیک بعد چهارم
FREND
به سراغ من اگر می آیید نرم و آهسته بیایید.......
همه چی از همه جا با سلی
آسمون عشق
تقدیم به عشقم...
درباره ی رپ و دوست شدن با شما
تنهـــــایــــے
قدیسان مرگ
ترک دانلود
google one
جک
fall in love
آموزش تست زدن کنکور
جوکستان

 

 

RSS 2.0

.: Weblog Themes By Blog Skin :.

 

اسلایدر